Médiá: Politickí sluhovia?

Autor: Katarína Segetová | 23.10.2012 o 14:21 | (upravené 16.12.2015 o 15:09) Karma článku: 14,59 | Prečítané:  1378x

(pre zachovanie objektívnosti nebudem konkretizovať mená redaktorov, názvy TV a ani politických strán ako aj ich členov)

 

 

Televízne správy. Najsledovanejší program na kanáloch azda všetkých televízií. Čakáme, že nám prinesú informácie zo sveta,  ale hlavne z domova. Z miesta kde žijeme a  o veciach, ktoré sa nás týkajú. Počúvame, rozmýšľame, nechápavo krútime hlavami  čo zas vymysleli naši politici a pri niektorých reportážach sa radujeme. Hlavne ak ide o zlacňovanie, bohužiaľ takýchto správ je podstatne menej.

No najdôležitejšie je, že si aj vďaka tomuto vysielaciemu času robíme názor. Utvárame ho na základe toho, čo nám je predostrené, ponúknuté. A veríme, že to tak naozaj je.

Ja som bola do včerajšieho dňa tohto istého názoru. No keď sa dostanete bližšie a uvidíte aj tú druhú stránku: zákulisie, to čo mnohí z nás ani netušia, zrazu začnete premýšľať.

Včerajší deň bol výnimočný. Hlavne z pohľadu iniciátora, organizátorov a samotného hradu Revište. Práve včera sa tam rozbehol projekt „Práca namiesto dávok“. Projekt, ktorý má poukázať, že nie všetci rómovia sú rovnakí.  Naozaj sa medzi nimi nájdu tí, ktorí robiť chcú a budú. Len im treba dať šancu a ukázať cestu.  Od včera je na hrade 10 rómov, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. A keď poviem , že pracujú tak naozaj pracujú. Tí chlapi urobili včera toľko roboty, koľko sa predpokladalo urobiť za tri dni. Celá pointa spočíva v tom, že majú na výber. Nikto ich do ničoho nenúti.  Buď práca alebo jedno teplé jedlo denne. A verte, že radšej budú pracovať.

Z tohto dôvodu sa na hrade organizovala tlačovka. Okrem samotných členov združenia sa zúčastnili aj členovia strany, ktorá je zrodom myšlienky „Práca namiesto dávok“. Boli pozvané všetky média a čuduj sa svete, všetky aj prišli.

Ale...

Prvotné rozčarovanie prišlo hneď s príchodom jedného nemenovaného redaktora z radšej tiež nemenovanej televízie. Po vystúpení z auta spustil spŕšku nadávok a vulgárností, ohľadne miesta tlačovky, terénnu a vlastne celej akcie.  Do robenia rozhovoru sa mu tiež dva krát ísť nechcelo. A tak som čakala ako to dopadne. Na tlačovke nepoložil ani jednu otázku a po odsledovaní  večerných správ som ostala v nemom úžase. Reportáž stratila akýkoľvek význam. Celá pointa tam chýbala. Akcia vyznela, ako „zachraňujú hrad za pomoci pracovníkov cez aktivačné práce“ Ďalšie televízia reportáž do vysielania ani nezaradila, no ostatné dve ju spomenuli len tak ... mimochodom.

A tu mi napadá len jedna otázka. Prečo pri riešení rovnakej otázky, viacerými stranami dostanú v PRIMETIME  jedni maximum priestoru a rozoberajú sa z prava do ľava a druhí sa zatlačia do kúta. Spoločnosť potom vidí len tých, ktorí celý deň lamentujú nad chlebíčkami a kávou v teplých konferenčných miestnostiach. A tí, ktorí sa snažia zavádzať svoje myšlienky aj do praxe a ukázať, že sa to dá, zaslúžený a tomu primeraný priestor na odprezentovanie nedostanú.

Nemali by byť médiá práve tie, ktoré dajú ľuďom možnosť utvoriť si vlastný názor po poskytnutí všetkých informácií? Ktoré nebudú selektovať a vyberať v mene spoločnosti čo je dobré a čo nie? Ktoré aj napriek všetkému, čo sa deje si zachovajú svoju objektívnu tvár ?

Nuž, do včera som si naozaj myslela, že to tak funguje. Ale začínam pochybovať o objektívnosti televízií. Začína sa ma zmocňovať pocit, že už aj tu má politika svoju moc. Že objektivita stratila svoj význam, a tak ako všade aj tu politici ťahajú za špagátiky.

Ľudia sa rozhodujú na základe informácií. Potom sa nečudujme, že to tu vyzerá tak  ako  vyzerá.

Ako všetko, aj médiá majú svojich majiteľov. Ale je správne vracať sa aj 21. storočí ku vzoru feudálneho režimu, kde každý pán mal svojho sluhu?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?